Depilacja laserowa obecnie zyskuję coraz większe uznanie wśród kobiet jak i mężczyzn. Ta proponowana technika zapewnia nas o trwałym usunięciu zbędnego owłosienia. Salony kosmetyczne, jak i te zajmujące się medycyna estetyczna coraz częściej oferują swoim klientom właśnie depilację laserową jako główna metodę usuwania owłosienia z całego ciała. Z uwagi, że jest to dość nowa metoda, wśród potencjalnych klientów budzi wątpliwości i tworzy szereg pytań, które pozostawione bez odpowiedzi mogą zmniejszyć popyt na usługę, która posiada wiele zalet.
Zabieg polega na emitowaniu specjalnej wiązki światła (ok 650- 1200nm) w głąb skóry, gdzie wychwycona zostaje przez melaninę- barwnik w cebulce włosa. Towarzysząca wysoka temperatura doprowadza do degradacji włosa. W ten sposób „niszczony” włos, gwarantuje skuteczność i trwałości zabiegu. Zadowalający efekt uzyskamy przy włosach ciemnych i mocnych ( zawierają dużą ilość barwnika) z kontrastującą jasną skórą klienta. Na włosach jasnych i siwych nie poleca się wykonywania laseroterapii (zbyt mała ilość barwnika, bądź jego brak). Opalona, ciemna skóra może niekorzystnie wpływać na końcowe efekty, trzeba wykonywać zabieg depilacji na mniejszych parametrach, by nie wywołać poparzeń. W takim przypadku światło jest pochłaniane przez melaninę w naskórku, nie docierając w pełni do melaniny we włosie, powodują mniejszą skuteczność zabiegu.
Zabiegom depilacji laserowej można poddać prawie całe ciało, najczęściej są to : nogi, ręce, twarz, okolice bikini z wyłączeniem jąder u mężczyzn oraz okolic oczu.
Włosy na ciele człowieka rosną w 3 fazach: wzrostu, przejścia, spoczynku i nie jest to wzrost zsynchronizowany. Zabieg działa na włosy w fazie wzrostu, czyli tylko na te, które są widoczne na powierzchni skóry, co powoduje, że depilację laserową należy powtarzać . Ilość zabiegów waha się od 3 do 10, z przerwami , co 4tygodnie.
Depilacja laserowa gwarantuje całkowite usunięcie włosów w 90%. Przy problemach zdrowotnych z udziałem zaburzeń hormonalnych, epilacja jest trudniejsza. Często włosy nie są usuwane w całości i na stałe. Przynosi to jednak korzyści w postaci spowolnienia wzrostu włosów i ich osłabienia. Włosy, które wyrastają są delikatne i jasne.
Podejmując decyzję o laseroterapii trzeba odpowiednio przygotować się do zabiegów. Ważne jest żeby na ok. miesiąc przed pierwszym zabiegiem zaprzestać mechanicznego usuwania owłosienia. Nie powinno się używać wosku, ani depilatora. Włosy można golić oraz usuwać za pomocą kremów do depilacji. Na dzień przed planowanych zabiegiem powinno się zgolić włosy maszynką jednorazową, by zabieg był skuteczniejszy, by włosy wystające ponad powierzchnię skóry nie pochłaniały światła lasera i nie uległy spaleniu.
Włosy „martwe” po zabiegu, sprawiając wrażenie jakby rosły, natomiast po ok. 2 tygodniach samoczynnie wypadają. Jeśli jest to możliwe, pomiędzy zabiegami najlepiej jak najmniej ingerować w depilację, by nie pobudzać osłabianych przez laser włosów.
Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona i lekko opuchnięta. Najczęściej ten stan po zabiegu depilacji laserowej utrzymuje się od kilku godzin do następnego dnia. Zabieg jest bezbolesny, jednak odczucia mogą być sprawą indywidualnej wrażliwości na ból . W momencie samego „strzału” czuje się delikatne mrowienie, pieczenie, które szybko ustępuje. Obecnie istnieje możliwość odpowiedniego schłodzenie skóry przed zabiegiem, bądź wybranie takiego rodzaju lasera, który ma wbudowany system chłodzenia, przez co działa znieczulająco.
Po zabiegu nie wolno opalać skóry, by nie wywołać przebarwień na skórze oraz unikać substancji, kosmetyków drażniących.
Przed przystąpieniem do zabiegów, w każdym renomowanym salonie kosmetycznym, osoba z uprawnieniami powinna poinformować o ewentualnych przeciwskazaniach, poinstruować jak dbać o skórę i włosy po zabiegu . Przede wszystkim powinna przeprowadzić szczegółowy wywiad, który wykluczy przeciwskazania, powinna zapytać o choroby oraz przyjmowane leki, których spora część działo fotouczulająco.